Promocje
Zestaw malarski 330 Barracuda 16/13 Professional
Zestaw malarski 330 Barracuda 16/13 Professional
412,63 zł 349,00 zł
szt.
Zestaw malarski Barracuda 14/13 BK03 - seria 330
Zestaw malarski Barracuda 14/13 BK03 - seria 330
431,03 zł 299,00 zł
szt.
Zestaw malarski  BARRACUDA  - 9 szt. - taśma GRATIS
Zestaw malarski BARRACUDA - 9 szt. - taśma GRATIS
292,04 zł 259,00 zł
szt.
Zestaw malarski BARRACUDA - 8 szt. - taśma GRATIS
Zestaw malarski BARRACUDA - 8 szt. - taśma GRATIS
215,97 zł 189,00 zł
szt.
Zestaw malarski 330 Barracuda 6 Basic
Zestaw malarski 330 Barracuda 6 Basic
202,00 zł 160,00 zł
szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci i młodzieży
22.jpg

Zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2, nie mówiąc o chorobie określanej jako COVID-19, występują u dzieci znacznie rzadziej, niż u osób dorosłych. Przyczyny tego zjawiska nadal nie są dokładnie poznane, ale pod uwagę bierze się:

  • fizjologiczne różnice w funkcjonowaniu układu odpornościowego związane z jego niedojrzałością u dzieci;
  • ochronną rolę krzyżowo działających przeciwciał, wytwarzanych przez dzieci w odpowiedzi na liczne infekcje okresu rozwojowego;
  • niższy, w porównaniu do osób dorosłych, poziom receptora ACE2, za pomocą którego SARS-CoV-2 wnika do komórek.

Zakażenie SARS-CoV-2 u dzieci przebiega podobnie jak u osób dorosłych, objawy są jednak znacznie łagodniej wyrażone. Gorączka i kaszel są najczęściej stwierdzanymi objawami, ale zdecydowanie rzadziej towarzyszy im uczucie duszności w klatce piersiowej. U około 5-10% zakażonych występują objawy ze strony przewodu pokarmowego. Dolegliwości o charakterze subiektywnym (np. zaburzenia węchu i smaku) - zgłaszane często przez osoby dorosłe - są trudne do oceny u dzieci i młodzieży. Znaczenie praktyczne ma fakt, że nawet najczęstsze objawy występują jedynie u 40-60% zakażonych dzieci, co ogranicza użyteczność kryteriów klinicznych takich, jak współwystępowanie kaszlu i gorączki w odróżnianiu pacjentów podejrzanych o infekcję, co dodatkowo przyczynia się do mniejszej liczby wykonywanych testów diagnostycznych w tej grupie wiekowej.

Ciężki przebieg COVID-19 u dzieci należy do rzadkości. Jedynie ok. 3% dzieci z potwierdzoną infekcją SARS-CoV-2 wymagało hospitalizacji, w tym <1% było leczonych w warunkach oddziału intensywnej terapii, a zgon wystąpił u <0,1% zakażonych. Do tej pory nieznane są czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, jednak szczególną ostrożność zaleca się u dzieci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego lub chorobami układu sercowo-naczyniowego, w trakcie leczenia immunosupresyjnego oraz ze współtowarzyszącymi infekcjami.

Rola dzieci w przenoszeniu wirusa SARS-CoV-2 nie jest do końca wyjaśniona. Liczba kopii wirusowego RNA wykrywana w próbkach uzyskanych od dzieci i dorosłych nie różni się istotnie, jednak do tej pory opisano nieliczne przypadki udowodnionej transmisji wirusa od osób poniżej 10 roku życia, co jednak może wynikać z bardziej restrykcyjnej izolacji zakażonych dzieci.

W diagnostyce zakażeń SARS-CoV-2 u dzieci stosuje się te same metody, co u osób dorosłych, różnice mogą dotyczyć jedynie techniki pobrania materiału na obecność wirusa. Badania obrazowe, biorąc pod uwagę łagodny przebieg zakażenia, nie są konieczne w większości przypadków.

Dotychczas nie przeprowadzono badań klinicznych oceniających skuteczność leczenia przyczynowego COVID-19 w populacji pediatrycznej. Ze względu na dobre rokowanie ogromnej większości dzieci, zalecane jest przede wszystkim leczenie objawowe, odpowiednie do stanu klinicznego. Leczenie przyczynowe powinno być rozważane jedynie u dzieci w ciężkim, pogarszającym się stanie i prowadzone za zgodą komisji bioetycznej w ramach badania klinicznego lub eksperymentu leczniczego.

W kwietniu 2020 roku z krajów objętych pandemią COVID-19 zaczęły napływać doniesienia o występującym u dzieci, a nieznanym wcześniej zespole objawów przypominającym przebiegiem zespół wstrząsu toksycznego lub chorobę Kawasakiego. Nadano jej roboczo nazwę “pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny czasowo powiązany z SARS-CoV-2” (ang. „pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2”), którą następnie skrócono do “wieloukładowy zespół zapalny u dzieci” (ang. „Multisystem Inflammatory Syndrome in Children”; MIS-C). Na związek pomiędzy MIS-C a zakażeniem SARS-CoV-2 wskazują analizy epidemiologiczne, bowiem częstość występowania nowego zespołu pokrywa się czasowo i geograficznie z największymi ogniskami COVID-19. U większości pacjentów potwierdzono również infekcję SARS-CoV-2, choć zazwyczaj na podstawie obecności przeciwciał niż materiału genetycznego wirusa. Według obecnie dostępnych danych MIS-C rozwija się u <0,6% dzieci zakażonych SARS-CoV-2.

Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl