Promocje
Zestaw malarski 330 Barracuda 16/13 Professional
Zestaw malarski 330 Barracuda 16/13 Professional
412,63 zł 349,00 zł
szt.
Zestaw malarski Barracuda 14/13 BK03 - seria 330
Zestaw malarski Barracuda 14/13 BK03 - seria 330
431,03 zł 299,00 zł
szt.
Zestaw malarski BARRACUDA - 9 szt. - taśma GRATIS
Zestaw malarski BARRACUDA - 9 szt. - taśma GRATIS
292,04 zł 259,00 zł
szt.
Zestaw malarski BARRACUDA - 8 szt. - taśma GRATIS
Zestaw malarski BARRACUDA - 8 szt. - taśma GRATIS
215,97 zł 189,00 zł
szt.
Zestaw malarski 330 Barracuda 6 Basic
Zestaw malarski 330 Barracuda 6 Basic
202,00 zł 160,00 zł
szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Garść faktów i mitów dotyczących SARS-CoV-2 i zakażeń COVID-19
42.jpg

Wraz z rozpowszechnieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zakażeń COVID-19 w społeczeństwie coraz częstsze stały się mity powielane przede wszystkim w mediach społecznościowych i internecie. Przyjrzyjmy się uważniej kilku z nich:

 1. Ekspozycja na słońce lub temperatury wyższe niż 25°C zapobiega chorobie koronawirusowej (COVID-19).
  MIT
  Można zostać zakażonym SARS-CoV-2 bez względu na to, jak słoneczna lub upalna jest pogoda. COVID-19 występuje powszechnie w krajach o ciepłym klimacie, jak na przykład w Brazylii czy RPA. Aby się chronić, należy prawidłowo nosić maseczki zasłaniające nos i usta, często i dokładnie myć ręce oraz unikać dotykania oczu, ust i nosa, a przede wszystkim kontaktu z potencjalnie zakażonymi osobami.
 2. Picie alkoholu zapobiega chorobie COVID-19
  MIT
  Picie alkoholu nie zapobiega zakażeniom SARS-CoV-2 ani żadnym innym patogenom. Wręcz przeciwnie; nadmierne spożywanie alkoholu może zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych i osłabić naszą odporność.
 3. Zakażenia COVID-19 nie mogą być przenoszone w obszarach o gorącym i wilgotnym klimacie, dlatego choroba zniknie wraz z nadejściem lata.
  MIT
  Z dotychczasowych badań wynika, że SARS-CoV-2 może się przenosić we WSZYSTKICH OBSZARACH, w tym w regionach gorących i wilgotnych. Najlepszym sposobem ochrony przed COVID-19 jest noszenie maseczek, które zasłaniają usta i nos oraz częste mycie rąk. W ten sposób eliminujesz wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach i unikasz infekcji, które mogłyby wystąpić podczas dotykania oczu, ust i nosa. Pandemia COVID-19 według komunikatu WHO nie wykazuje sezonowości zachorowań.
 4. Mróz i śnieg mogą inaktywować koronawirusa SARS-CoV-2.
  MIT
  Nie ma powodu aby sądzić, by zimna pogoda mogłaby inaktywować jakiegokolwiek wirusa. Zamrażanie jest bowiem jedną z metod przechowywania wirusów w laboratoriach. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed bezpośrednim przeniesieniem SARS-CoV-2 jest częste mycie rąk za pomocą wody z mydłem przez co najmniej 30 s lub stosowanie płynów odkażających na bazie alkoholu.
 5. Kąpiel w gorącej wodzie zapobiega chorobie COVID-19
  MIT
  Kąpiel w gorącej wodzie nie chroni przed infekcją COVID-19. Normalna temperatura ludzkiego ciała wynosi około 36,5°C do 37°C, niezależnie od temperatury wanny lub prysznica. W rzeczywistości wzięcie gorącej kąpieli z bardzo gorącą wodą może być szkodliwe, ponieważ można się po prostu poparzyć, co wciąż nie wpłynie na ewentualne rozwinięcie choroby.
 6. Nowy koronawirus może przenosić się poprzez ukąszenia komarów.
  MIT
  Do chwili obecnej brak jest jakichkolwiek informacji czy dowodów naukowych sugerujących, że nowy koronawirus może być przenoszony przez komary. SARS-CoV-2 jest wirusem zakażającym układ oddechowy, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową, gdy zakażona osoba kaszle lub kicha oraz poprzez bezpośredni kontakt (rzadko). Mało prawdopodobne jest, aby przenosiły go komary.
 7. Suszarki do rąk skutecznie zabijają nowego koronawirusa
  MIT
  Nie, suszarki do rąk nie są skuteczne w inaktywacji jakiegokolwiek wirusa. Wprost przeciwnie – rozpylają one kropelki wody w otoczeniu, zwiększając nawet ryzyko zakażenia powierzchni. Aby uchronić się przed SARS-CoV-2 należy zachowywać dystans 1,5-2 m, nosić maseczki, często myć ręce wodą z mydłem, a następnie należy je dokładnie osuszyć, używając jednorazowych ręczników papierowych (gdy korzystamy z łazienek poza miejscem zamieszkania) lub własnych ręczników (gdy jesteśmy w domu).
 8. Lampy do dezynfekcji światłem ultrafioletowym mogą inaktywować koronawirusa SARS-CoV-2
  PRAWDA
  Lampy UV będą inaktywowały wirusy i bakterie, jednak dopiero po ciągłym naświetlaniu przez 6-8 godzin odpowiednią lampą medyczną. Z tego powodu nie powinny być one używane do sterylizacji rąk lub innych obszarów skóry, ponieważ promieniowanie UV może powodować podrażnienia lub nawet oparzenia. Dodatkowo powoduje uszkodzenia DNA w komórkach skóry, co może stać się początkiem nowotworu takiego jak czerniak. Możemy zatem więcej stracić niż zyskać.
 9. Regularne płukanie nosa solą fizjologiczną zapobiega infekcji COVID-19
  MIT
  Nie ma żadnych dowodów na to, by płukanie nosa solą fizjologiczną chroniło ludzi przed zakażeniem SARS-CoV-2. Istnieją pewne bardzo nieliczne informacje, iż regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc w regeneracji błony śluzowej nosa po przeziębieniach, nie zapobiega jednak infekcjom dróg oddechowych.
 10. Częste mycie rąk i unikanie ludzi to przesada, nic się nie stanie, jak pójdę na urodziny do przyjaciółki.
  MIT
  Niestety nie. Metody niefarmakologiczne są obecnie właściwie jedyną możliwością, jaką teraz mamy, aby uchronić się przed zarażeniem. Dystans (1,5-2m) od innych osób, nie podawanie sobie ręki na powitanie, dokładne i częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, prawidłowe noszenie maseczek, a także poddawanie się domowej kwarantannie wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że mogliśmy się zarazić wirusem – to kroki, które mogą zminimalizować nasze szanse zarażenia się koronawirusem.

Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl